Albaraka Türk’ün kurumsal yönetim ilkelerine uyum notu 9,25’e yükseldi

466.jpg

Albaraka Türk, DRC Rating (Due Diligence & Rating Company) tarafından değerlendirilen kurumsal yönetim ilkelerine uyum derecelendirme notunu 9,25’e yükseltti.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Albaraka Türk’ün, DRC Rating tarafından gerçekleştirilen pay sahipleri, kamuoyu aydınlatma ve şeffaflık, menfaat sahipleri ve yönetim kurulu olmak üzere 4 başlıkta incelendiği Kurumsal Yönetim Derecelendirme Raporu tamamlandı.

İncelemenin ardından bankanın geçen yıl 10 üzerinden 9,14 olan kurumsal yönetim ilkelerine uyum derecelendirme notu bu yıl 9,25’e yükseldi.

DRC Rating tarafından incelenen ve kurumsal yönetim ilkeleri doğrultusunda faaliyetlerini sürdüren Albaraka Türk’ün pay sahipleri ve yönetim kurulu bölümlerindeki notları bir önceki yıla oranla artış gösterdi.

Bankanın yönetim kurulu puanı 9,20 olurken, pay sahipleri skoru ise 9,29 olarak belirlendi.

İzleme dönemi içerisinde bankanın gerek yönetim kurulunda gerekse üst yönetimde yapılan değişiklikler sonucunda geliştirdiği organizasyonel ve yönetimsel yapının, notların yükselmesine etki eden unsurlar olduğuna dikkat çekildi.

Kamuoyu aydınlatma ve şeffaflık puanının 9,30 olarak değerlendirildiği raporda, menfaat sahipleri raporu ise 9,20 olarak gerçekleşti.

Bankanın uyguladığı kamuyu aydınlatma ve şeffaflık politikasıyla beraber, finansal tablolar, faaliyet raporları ve özel durum açıklamalarının küresel uygulamalara uygun olduğu vurgulandı. Ayrıca, çalışanların herhangi bir sendikaya bağlı olmaması ve kurumsal yönetim ilkeleri çerçevesinde belirlenmiş politikalara göre yönetilen menfaat sahipleri ile ilişkilerin de Türkiye standartlarında olduğu ifade edildi.

Değerlendirmede; payları Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören tek katılım bankası olma özelliği taşıyan Albaraka Türk’ün, Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim endeksinin yanı sıra 4 dönem üst üste Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksinde yer alma başarısına da işaret edildi.

– ‘Hedeflerimiz doğrultusunda doğru adımlar atmaya devam edeceğiz’

Raporda ayrıca, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş ve çevre illerde meydana gelen deprem felaketinde yaraları sarmak adına bankanın sosyal sorumluluk gereği bütün imkanlarını seferber ederek depremden etkilenen tüm bireysel finansman müşterilerinin ve diğer müşterilerin kredi taksitlerini ertelediği vurgulandı. Ek olarak, bankanın yıkılan ve hasar gören şubelerin bankacılık faaliyetlerinde aksaklık yaşanmaması için mobil hizmet araçlarını bölgeye gönderdiği ifadeleri yer aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Albaraka Türk Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Malek K. Temsah, DRC Rating tarafından belirlenerek kamuoyuna duyurulan Kurumsal Yönetim Derecelendirme Raporu’nda geçen seneye oranla uyum notunda sağladıkları artıştan dolayı mutlu olduklarını belirtti.

Temsah, bu artışta, kurumsal yapılanmalarının her geçen sene güçlenmesi için bankaya destek sağlayan paydaşlarının, çalışma arkadaşlarının ve müşterilerinin emeğinin çok büyük olduğunu aktararak, ‘Albaraka Türk olarak önümüzdeki dönemlerde de hedeflerimiz doğrultusunda doğru adımlar atmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin ilk katılım bankası olarak çıktığımız yolculuğumuzda başarımıza ortak olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.’ ifadelerini kulandı.

scroll to top