Girişimci sayısı artıyor

girisimci-sayisi-artiyor.jpg

Türkiye’de 2008 yılında 18-64 yaş arasındaki yetişkin nüfusun yüzde 4,6’sını oluşturan kurumsallaşmış girişimci oranı, 2010 yılında yüzde 10,7’ye yükseldi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) de destekleriyle hazırlanan \”Türkiye’de Girişimcilik 2010\” raporu, \”II. Küresel Girişimcilik Zirvesi\” kapsamında düzenlenen toplantıda açıklandı.

Raporu hazırlayan Yeditepe Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Esra Karadeniz, toplantıda yaptığı konuşmada, rapora göre 2008 yılında 18-64 yaş arasındaki yetişkin nüfusun yüzde 3,2’sini oluşturan kuruluş aşamasındaki girişimciler oranının yüzde 3,7’ye, yeni iş sahibi girişimciler oranının yüzde 3’ten yüzde 5,1’e, erken dönem girişimci oranının yüzde 6’dan yüzde 8,6’ya ve kurumsallaşmış girişimciler oranının yüzde 4,8’den yüzde 10,7’ye yükseldiğini aktardı.

Karadeniz, bu verilere göre Türkiye’de girişimci sayısının arttığını ve kurulan girişimlerin piyasada, ekonomide bir süreklilik kazandığını söyledi.

Gençlerin desteklenmesi lazım

Türkiye’nin yeni iş sahibi girişimciler oranı ile araştırmaya katılan 24 ülke arasında 9. sırada yer aldığını belirten Karadeniz, kuruluş aşamasındaki girişimciler sıralamasında ise Türkiye’nin kendisine 20. sırada yer bulabildiğini kaydetti.

Karadeniz, Türkiye’de genel olarak kadının girişimciliğe katılım oranının diğer ülkelere göre düşük olduğunu dile getirerek, her 100 erkeğe karşılık 28 kadının girişimcilik faaliyeti içerisinde olduğunu ifade etti.

Fırsat sonucu iş kurmuş girişimcilerin eğitim düzeyi arttıkça fırsat sonucu iş kurmuş girişimcilerin sayısının da arttığına işaret eden Karadeniz, gelir düzeyindeki artışa bağlı olarak fırsat sonucu iş kurmuş girişimcilerin oranın da yükseldiğini aktardı.

Karadeniz, erken dönem girişimcilerin yaş durumuna bakıldığında her 5 gençten birinin işsiz olduğunun görüldüğünü belirterek, \”35-44 yaş arası ile 45-54 yaş arasındaki girişimcilerin sayısı artıyor. Bir şekilde girişimcilerimiz daha yaşlanıyor. Halbuki nüfusumuzun büyük çoğunluğu genç ve işsiz olduğu bir yaş grubunda gençlerimizi de kadınlarımız gibi girişimcilik faaliyetlerine katılması için desteklememiz lazım\” şeklinde konuştu.

Yenilikçi yaklaşımlar desteklenecek

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, inovatif girişimciliği, yenilikçi yaklaşımları daha nitelikli destekleyecekleri bir döneme geçeceklerini söyledi.

Türkiye’de birçok kurum ve kuruluşun girişimcilik konusunda bir şeyler yaptığına işaret eden Kaplan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

\”Bunların bir hedefe hizmet etmesi gerektiğini düşündük. İki sene önce sayın Bakanımıza dedim ki ‘Gelin birlikte konsey kuralım, tüm tarafları bir masanın etrafında toplayalım, hepimiz aynı yöne kürek çekelim…’ Şu anda tüm hazırlık çalışmaları bitti. Tüm ilgili kurum ve kuruluşların katkılarını da alarak bir Girişimcilik Konseyinin kurulmasını tamamladık. Türkiye’de yapılacak girişimcilik faaliyetlerini ve girişimciliği geliştirmeye, girişimciliğe engel olan konuların da kaldırılmasına yönelik çalışmaların planlandığı bir konsey olacak bu. Biz de bu konseyin koordinasyonunu yürütmeyi amaçlıyoruz.\”

Ailenin ihtiyacı, kadını girişimci yapıyor

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş da, rapora baktıklarını ve kadınlarla ilgili olan tespitlerini paylaşmak istediğini söyledi.

Bektaş, kadınların girişimci olabilmelerinin ülke ekonomilerine göre çeşitlilik gösterdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

\”Ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda kadınlar mecburen girişimci oluyorlar. Kriz döneminde de kadınların iş gücüne katılım oranları fazlalaşıyor. ‘İşsizliği kadınlar artırdı’ diye de söylemler oluşabiliyor. Gerçekten ailenin ihtiyacı olduğu zaman kadın daha çok ön plana çıkıyor ve daha fazla girişimci olabiliyor. Engelli, çocuk ve yaşlı bakımının kadının sorumluluğuna bırakılması ve iş hayatına katılmalarını kolaylaştıracak destek mekanizmalarının yeterli olmaması nedeniyle kadınların enerjisinden girişimci olarak faydalanamıyoruz.\”

scroll to top