Şimşek: Dış talebin büyümeye katkısı sürecek

Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Avrupa'daki kuvvetli görünüm, petrol ihracatçısı ticaret ortaklarımızın güçlenen talebi ve turizmdeki toparlanmanın devamı ile önümüzdeki dönemde dış talebin büyümeye olumlu katkı vermesini bekliyoruz." dedi.

Pazar/Ülke 30 Mart 2018 12:28
Şimşek: Dış talebin büyümeye katkısı sürecek
-A +A

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Türkiye ekonomisinin geçen yıl OECD, AB ve G20 ülkeleri arasında büyüme hızı bakımından öne çıktığına işaret eden Şimşek, şunları kaydetti: "Türkiye ekonomisinin toplam büyüklüğü 2017 yılında cari fiyatlarla 3,1 trilyon lira seviyesine ulaşmıştır. TL cinsinden kişi başına milli gelir 38.660, dolar cinsinden ise 10 bin 597 olmuştur."

Büyümeyi etkileyen faktörlere ilişkin değerlendirmede bulunan Şimşek, "2017 yılında büyüme iç talep kaynaklı gerçekleşirken, net dış talep de büyümeye sınırlı pozitif katkı sağlamıştır. Makine teçhizat yatırımlarının yılın ikinci yarısında reel olarak yıllık yüzde 11,7 oranında artması önümüzdeki dönem büyüme görünümünü desteklemektedir." dedi.

Şimşek, geçen yıl istihdam hedeflerine de ulaşıldığını belirtti ve ekledi: "Mevsimsel düzeltilmiş verilerle 2017 Aralık itibarıyla 1 milyon 635 bin kişiye ilave istihdam sağladık."

Dış talebin büyümeye katkısının devamının öngörüldüğünü ifade eden Şimşek, "Avrupa ekonomisindeki kuvvetli görünüm, petrol fiyatlarındaki artışla birlikte petrol ihracatçısı ticaret ortaklarımızın güçlenen talebi ve turizmdeki toparlanmanın devamı ile önümüzdeki dönemde de dış talebimizin büyümeye olumlu katkı vermesini bekliyoruz." diye konuştu.

Şimşek, gelecek döneme yönelik hedeflere dair ise şunları kaydetti: "Rekabet gücümüzü artıracak, kırılganlıklarımızı azaltacak, katma değer zincirinde yükselmemizi sağlayacak ve dışa bağımlılığımızı azaltacak adımlar atmaya devam edeceğiz. Özellikle Ar-Ge, inovasyon ve girişimcilik ekosisteminin güçlendirilmesi, yatırım ortamının iyileştirilmesi reformlarımıza öncelik veriyoruz."

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...