Şirket sahipleri dikkat 1 milyar dolar sizi bekliyor

sirket-sahipleri-dikkat-1-milyar-dolar-sizi-bekliyor.jpg

Bugüne kadar 5 binden fazla firmanın ihracat teşviği almasında aracılık eden Kobi Türkiye Genel Müdürü Koray Aksu, yurt dışı iş seyahatlerinden, global marka tesciline, şubeleşmeden depo yatırımlarına kadar geniş bir yelpazede destekler sunulduğunu ifade ediyor. İstanbul genelinde 4000 firma üzerinde yaptıkları araştırmada yüz firmadan 85’inin teşviklerden haberdar olmadığını veya başvuru yapmadığını tespit ettiklerini anlatan Aksu, “Firma yurt dışında şube açarken,yurtdışı iş seyati veya tanıtım çalışması yaparken yüzde 50 ile yüzde 70 arasında değişen oranlarda devletten hibe alabilir. Firma başına yıllık 2 milyon 500 bin dolar ve üzeri teşvik alınabilir. Maalesef firmalar bu haklarını ihmal ediyor veya prosedürlerle uğraşmak istemiyor. Bu teşvikleri firma adında devletten biz tahsil ediyoruz” diye konuştu.

Devletin ihracat yapan firmalara dönük teşvik çalışmaları her geçen gün genişlerken firmaların büyük çoğunluğu desteklerden habersiz. 15 yıldır ihracat yapan firmalara danışmanlık yapan Kobi Türkiye’nin yaptığı araştırma çarpıcı sonuçlara ulaştı. Ağırlıklı olarak İstanbul genelinde Organize Sanayi Bölgelerinde faaliyet gösteren 4 bin firma ile bir anket gerçekleştiren kurum, 100 firmadan 85’inin hiç teşvik almadığını ortaya koydu. 2002 yılında Türkiye genelinde 5 bin 704 firma devlet desteklerinden faydalanırken 2012’de 17 bin 293 firmaya ulaştığına dikkat çeken Kobi Türkiye Genel Müdürü Koray Aksu, \”İstanbul’da araştırmamıza katılan firmaların devletin vermiş olduğu desteklerden yüzde 85’inin haberi olmadığı, yüzde 10’unun bilgisi olduğu fakat kullanmadığı ve sadece yüzde 5’inin kullandığını tespit ettik. Devletin sağladığı hibeler 2002-2012 döneminde TL bazında yaklaşık üç kat artmış. 2002’de 252 milyon TL iken, bakanlık 2012’de 676 milyon TL’lik bir parasal destek vermiştir. Halihazırda ihracat yapan firma sayımız 50 bini aşmıştır. Araştırmaya katılan firmalara yurt dışı yatırımlara devletin hibe desteği verdiğini söylediğimizde hemen başvuru yapmak istiyor. Bizim aracılığımızla hem ihracatını katlıyor hem de yatırım maliyetlerini devlete fatura edebiliyor\” ifadelerini kullanıyor.

HARCANAN 100 LİRANIN 50 LİRASINI DEVLET ÖDÜYOR

Firmalar yoğun iş tempolarının içinde teşviklerden yeteri kadar bilgi sahibi olamadığını anlatan Koray Aksu, \”Özellikle aile şirketlerinde genç yöneticiler yurt dışına açılma konusunda daha istekli ve teşvikleri kullanmada daha öncü. Gelen siparişleri hazırlamakla yetinmeyip dünya çapında iş yapmak için çabalıyor. Firmalar çoğu zaman düzenli tebliğ takibi yapamadıkları için, eski tebliğe göre hareket ettiklerinden sonuca ulaşamıyorlar. Bürokrasi ile, mevzuatla, evrakla,formla, uğraşmak istemedikleri için belli bir noktadan sonra zorlanıyorlar. Kobi Türkiye olarak bu noktada, tüm evraksal işlemleri yaptığımız için ciddi anlamda, firmalarımızı iş yükünden, zamandan ve maliyetten kurtarmış oluyoruz. Firmaların nasıl harcama yapacaklarını ve nelere dikkat etmeleri gerektiğini adım adım anlatıyoruz. İhracat teşviği kapsamında miktara göre devlet her 100 liranın 50 lirasını hibe olarak geri ödüyor. Yurtdışı İş Seyahatleri, Pazar Araştırma İstatistik Raporları, Yurtdışı Reklam, Markalaşma ve Tanıtım, Yurtdışı Marka Tescil, Kalite belgeleri alma, CE Belgesi, Laboratuar Analiz Raporları, Yurtdışı Ofis, Yurtdışı Depo, Yurtdışı Mağaza, Yurtdışı Showroom, Eğitim, Yurtdışı Bireysel Fuar, gros marketlerde reyon açma, konaklama bedellerinin ortalama yarısı devlet tarafından karşılanıyor\” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top