KOBİ’lere teknoloji desteği 1 milyar lira tasarruf sağladı

kobi-lere-teknoloji-destegi-1-milyar-lira-tasarruf-sagladi.jpg

2 milyon Turkcell ağının 1,5 milyonunun makine birliğiyle konuştuğunu ifade eden Kocabaş, “150 milyon makinenin konuşabileceği kanaatindeyiz. Bizim 1,5 milyon makineden oluşturduğumuz tasarruf 1 milyar lira. Bunu 150 milyona taşırsak 1 trilyon liralık tasarruf yapacağız.” dedi. Akıllı teknoloji skoru sayesinde müşterilerin hangi teknolojiyi kullanarak faydalandığını takibe aldıklarını vurgulayan Kocabaş, “Teknoloji skorunda diğer firmaların ortalamasının en iyisi ne? En iyisini saha ekibini mobilize etmekteki skoru ne?” gibi firmalara ufuk açtıklarına dikkat çekti. Dünya uluslararası telefon birliğinin yaptığı bilişim gelişim endeksinin skoru olduğunu kaydeden Kocabaş, “Ülkelerdeki kişisel milli gelirle gelişmişlik skorunu bilişim gelişim skoruna endeksliyor. Finlandiya, Almanya, İngiltere’de bu skor 7 ile 10 arası. Bizim skorumuz 4,5. Bizim için çok büyük bir fırsat. Ulaşımda yüzde 15 yakıt tasarrufu, enerjide ise yüzde 15-20 arasında kayıp kaçak oranında indirim sağlıyorsunuz.” dedi.

Skytürk360’ta Üç Nokta programına konuk olan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Kocabaş, makineler arası iletişimin, kaynaklarının etkin ve doğru zamanda kullanımını sağladığını kaydetti. Türkiye’nin gelişen yapısıyla KOBİ’lerde çok büyük fırsatlar olduğuna dikkat çeken Kocabaş, Anadolu’nun her noktasında şirketlerinin kendi ürünlerini geliştirmek istediklerini ve bu alanda da teknolojiye ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Buna göre en yaygın müşteri ağını KOBİ’ler oluşturuyor. Firmaların teknolojiden ürktüğünü vurgulayan Kocabaş, maliyet avantajı ve hedeflediği müşteri kalitesi bakımından teknolojinin ciddi tasarruf sağladığını kaydetti. Bu ay 4.sü düzenlenen Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde, kendi ürünlerinin yanı sıra 200’e yakın iş ortaklarının ürünlerini anlattıklarını ifade eden Kocabaş şu bilgileri verdi: “Müşterilerimiz belli alanlardaki deneyimlerini paylaşıyorlar. Biz lojistikte ‘Flotakip’ kullanıyoruz diyorlar. ‘Flotakip’ ile Türkiye’deki tüm kamyonların nerede olduğunu uzaktan izliyoruz. Lojistik noktasında müşteriye maliyet avantajı sağlıyoruz. Video konferans diye bir ürün lanse ettik. Belli bir yazılımla siz ofis dışındayken tablet üzerinden bir başka grup ofisteki bilgisayarla dışarıdan toplantı yapabiliyor. Bulunduğunuz yerden sunumu ve kişileri rahatlıkla görebiliyorsunuz. İşlerinizi mekandan bağımsız yönetiyorsunuz. Katma değeri yüksek ihracat yapabilmek için, teknolojik ürün servislerini daha çok maliyet avantajı oluşturarak diğer ülkelere ihraç etmeliyiz.”

Anadolu’daki KOBİ için bu teknolojiyi kullanmanın pahalı olmadığını ifade eden Kocabaş, “Kanıtlanmış hesaplı, özelleştirilmiş bir sistem. Türkiye’deki KOBİ’lere baktığımızda YASED’in son araştırması şöyle diyor: KOBİ’ler toplam yaptıkları yatırımın içerisinde sadece yüzde 15’ini bilişim harcamalarına yatırıyor. Polonya’da yüzde 30.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top