Devlet Hibe ve Kredi Destekleriyle Tam 30.000 Kişi Patron Oldu!

devlet-hibe-ve-kredi-destekleriyle-tam-30-000-kisi-patron-oldu-.jpg

Yeni bir iş ortamının oluşması, o iş ortamının büyüklüğü ile doğru orantılı olarak eleman ve malzeme ihtiyacı doğuracaktır. Eleman ihtiyacı karşılanırken istihdam problemine katkı sağlanacak ve o işe sahip olan birkaç vatandaş daha ailesini geçindirmiş olacak.

 

İş Kurmanın Ekonomiye Katkısı Büyük!

İş ortamının kurulduğu bölgede ki dükkân sahibi kirasından, elektrikçisi tesisatından, nalburu malzemesinden, sanayicisi makinesinden kazanacaktır. Görüldüğü üzere ufak veya büyük hiç önemli değil, kurulan bir işyeri doğrudan veya dolaylı yoldan ekonomik bir döngü oluşturuyor, nakit akışı sağlanıyor, istihdam sorunu çözülüyor ve iş yeri sahibi finansal özgürlüğüne kavuşuyor.

İş kurmanın tüm bu olumlu etkilerinin farkında olan devletse, yıllardır süre gelen hibe ve kredi programları ile “Ben iş kurmak istiyorum” diyen her vatandaşa şans veriyor, projesini dinliyor ve gerekli fizibilitelerden sonra uygun gördüğü projelere inanılmaz destekleri karşılıksız şekilde veriyor.

30 Bin Vatandaş Destek Aldı!

Türkiye’de tam 30.000 (otuz bin) vatandaş, devlet destekleri sayesinde işini kurdu. Sadece kurulan iş yeri sayısı 30 bin iken, yukarıda zincirin bir kısmını saydığımız bu ekonomik döngünün ne denli büyük olduğunu hayal edebiliyor musunuz? Bu 30.000 adet iş yerinde çalışanlar, bu iş yerleri kurulurken yapılan harcamalar ve bu iş yerlerinin kurulumu için hizmet veren onlarca esnaf veya firma… Hepsi kazandı, ekonomi büyüdü. İş yerini kuran vatandaş, devletten aldığı hibe desteğini geri ödemiyor ama devlet büyüyen ekonomi ile bunun karşılığını zaten fazlasıyla almış oluyor. Devlet neden bedavadan para veriyor diyenlere de bu son cümle cevap niteliğindedir!

Girişimcilere Özel 150.000 TL Destek!

Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde ki OSS (Organize Sanayi Sitesi) ve KSS (Küçük Sanayi Sitesi) esnaflarıyla bir araya gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK ’ın konuya ilişkin açıklamaları ise şöyle oldu.

\”İş kurmak isteyen girişimcilere, girişimcilik eğitiminin ardından 50.000 TL hibe (geri ödemesiz), 100.000 TL faizsiz kredi imkânı getirdik. Bu sayede, Türkiye’de 30.000 vatandaş kendi işini kurmuş oldu.\”

Esnafa da Destek Var!

Bakan Işık, esnaflara özel can suyu kredilerine de değindi.

“Esnaflara özel hükümet programında ve seçim beyannamelerinde belirtiğimiz gibi her esnafa 30.000 TL kredi imkânı getirdik. Şu anda 30.000 TL kredi imkânından faydalanmaya başlayanlarda var. Burada kooperatiflerin aldığı komisyonu da çok çok düşürdük. Bu noktada da Kredi Garanti Fonunu (KGF) devreye soktuk. Esnafımızı teminat sıkıntısından kurtarmak istiyoruz.”

Esnafa, yatırım ve istihdama ilişkin düzenlemeleri içeren 5084 sayılı yasa ile ilgili esnafın beklentilerinin bulunduğunu da aktaran Bakan Işık, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bu konuda bir talimatının olduğunu hatırlatarak, gereken çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

İş kurmak isteyenler! Size özel devlet destekleri nelerdir?
İşini geliştirmek isteyen esnaflar! Size özel başka kredi ve hibe programları mevcut mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top