3. Sanayi Şurası Sona Erdi

3-sanayi-surasi-sona-erdi.jpg

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde düzenlenen 3. Sanayi Şurası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün açılış konuşmalarıyla başladı.

Şura’nın açılışına KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan’ın yanı sıra Başkan Yardımcıları, Daire Başkanları, Müdürler ve KOSGEB personeli katıldı.

 

Şura’nın açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 11 yıl içinde kendi savaş gemisini, tankını, insansız hava aracını, uydusunu yapabilen bir ülke haline geldiğini vurgulayarak, Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde, Üniversitelerde, Ar-Ge merkezlerinde çok önemli projeler yürütüldüğünü söyledi.

 

Sanayi Tezleri ve Tekno-Gelişim Sermayesi Desteği gibi programlar ile TÜBİTAK programlarıyla Türkiye’de çok önemli teknoloji çalışmalarının gerçekleştiğini aktaran Başbakan Erdoğan, şu anda Türkiye’nin, bilim insanlarıyla, iş adamlarıyla, genç mühendisleriyle, teknikerleriyle, uzmanlarıyla, çok ilgi çekici konular üzerinde çalıştığını da bildirdi.

 

Dikey iniş ve kalkış yapabilen insansız hava aracı üzerinde çalışmalar yapıldığını dile getiren Başbakan Erdoğan, ayrıca kanser teşhis ve tedavisinde kullanılan enzim, yangınlarda kullanılan insansız hava aracı gibi çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti.

 

Türkiye’nin ilk kızılötesi kamerası, yeni nesil zırhlı araçlar, yerli navigasyon gibi projeler üzerinde de çalıştığını anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: \”Biim ve teknoloji alanı sabır gerektiren, zaman isteyen bir alandır. Bir ağacın meyve vermesi zaman alıyor ama vermeye başladığında da gerekli bakımı yaparsanız, her yıl bol bol meyve veriyor. Bizde bundan sonra bilim ve teknolojide bol bol meyve toplayacağımız bir dönemin eşiğindeyiz. Makine ve otomotiv gibi yerleşik sektörleri güçlendirmeye çalışırken, ilaç, uzay, bilişim gibi sektörlere de ivme kazandıracak adımlar atıyoruz. Şu soruyu kendimize sormalıyız; bugün Türkiye’de bu kadar, büyük hızlı tren yatırımları gerçekleşirken, bu yatırımları neden bu ülkede hızlı tren vagonu ve rayı üretmek için bir fırsat olarak değerlendirmeyelim. Mesela geçtiğimiz günlerde, Devlet Demir Yolları -Karabük Üniversitesi ve KARDEMİR arasında, KARDEMİR’de uzun ömürlü ray üretimi, üniversite sahasında test edilmesi ve TCDD’nın da teknik destek sağlaması konusunda işbirliği kararı alındı. Bu kapsamda Karabük Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa Raylı Sistemler Mühendisliği bölümü açıldı. Sadece bu örnek bile, Türkiye’de bütün kurumların bir zihniyet devrimi yaşadığını, artık sorunlara çok farklı bir perspektifle yaklaştığımızı, geleceğin adımlarını şimdiden attığımızı, açık net gösteriyor.\”

 

Bu tür çalışmalarla 2023 yılına kadar Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranını yüzde 3, yüksek teknolojili ürünlerin üretim içindeki payını ise yüzde 20 seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini bildiren Erdoğan, \”Yine 2023 yılında dünya çapında bilinen, tanınan, tercih edilen en az 10 küresel marka oluşturmayı hedefliyoruz. Hükümet olarak bugüne kadar sanayicilerimizin önünü açmak için çok adımlar attık. Atmaya da devam edeceğiz. Sanayicilerimizle el ele verip, doğru adımları doğru zamanda atacağız ve Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştıracağız. Bir olacağız, beraber olacağız ve büyük hedeflerimize hep birlikte ulaşacağız\” diye konuştu.

 

Konuşmasının sonunda 3. Sanayi Şurası’nın \”Büyük Türkiye hedeflerine katkı sağlayacak bir buluşma\” olması temennisini dile getiren Başbakan Erdoğan, yerli otomobil konusuna da değindi.Bu konuyu tekrar hatırlattığını belirten Başbakan Erdoğan, \”Özellikle sanayicilerimiz artık bu kararı vermelidir, en azından nasıl ki şu anda kendi insansız hava araçlarımızı üretmeye başladık ve şimdi inşallah ATAK helikopterimizi üretir hale geldik, bundan çok daha rahat olan yerli otomobilimizi de artık kendimiz üretmeliyiz\” dedi.

 

3 gün boyunca sanayinin farklı sektör ve kurumlarla işbirliğinin artırılmasının farklı oturumlarla ele alınacağı Şura’da bakanlar da özel oturumda bir araya geldi.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün yönettiği Bakanlar Oturumu’na Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım katıldı.

Nihat Ergün, Türkiye’de son dönemde yaşanan siyasi istikrarın sektörel uyumu beraberinde getirdiğine dikkat çekerek, Şura’da gelecek 10 yılın sanayi vizyonun bütün yönleriyle ortaya konacağını kaydetti. Ülke olarak kendi teknolojimizi üretmenin önemine vurgu yapan Ergün, \”Haberleşme uydu ve uydu fırlatma rampalarını artık kendi imkanlarımızla yapmanın zamanı gelmiştir.\” şeklinde konuştu. Türkiye’nin zenginliğinin yer üstü zenginliği olduğunu ifade eden Ergün, genç nüfusa yönelik çalışmalardan örnekler verdi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise, dünyanın bir numaralı küresel sorununun çevre kirliliği ve iklim değişikliği olduğunu ifade ederken, Türkiye olarak bu alanda üzerine düşenleri yaptıklarını aktardı. Kentsel dönüşümden de söz eden Bayraktar, \”Kentsel dönüşüm Türkiye için bir zorunluluktur. Sadece depremsellikten ötürü değil bu zorunluluk. İklim değişikliğine olan katkısından enerji tasarrufuna kadar geniş yelpazede ele alıyoruz kentsel dönüşümü.\” diye konuştu. Bayraktar, yeni binalarda enerji kimlik sertifikası olmadan iskanların verilmeyeceğini belirtti.

 

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de Türk nüfusunun yarısının 30 yaş altında olduğunu ifade ederek, nitelikli işgücünün artırılması için yürütülen çalışmalardan söz etti. \”Üniversite-sanayi köprüsünü oluşturmalıyız.\” diyen Çelik, günümüzde pazu gücünden ziyade önemli olanın beyin gücü olduğu vurguladı.

 

 

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da gelişmişlikte ulaşım ve iletişimin olmazsa olmazı olduğunun altını çizdi. Yıldırım, \”Son 10 yıldaki gelişme ve büyüme gelecek 10 yılda da sürdürülecekse, ulaşım ve iletişime yapılan yatırımlar hız kesmeden devam etmelidir.\” şeklinde konuştu. Güven ve istikrarın hayati öneme sahip olduğunu kaydeden Yıldırım, \”Türkiye, her alanda kayıp yıllarını telafi etmiştir.\” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top